Nasze owady liczą na nas! Startujemy!

Publikacja: 30 kwietnia 2024 roku
Czas! Start!
Od 1 maja ruszamy z obserwacjami!

MAJÓWKA to idealny moment na spacer i obserwacje owadów. Zarezerwuj sobie nasz zestaw już dziś.
Jeśli nie potrzebujesz zestawu, możesz skorzystać z kwestionariusza online i swojego telefonu.
Link do kwestionariusza online: https://arcg.is/1nfHCG0

Zarezerwuj zestaw:
Telefonicznie – 74 866 14 35
Mailowo – owadyliczananas@gmail.com
Przez Facebooka - Nasze owady liczą na nas
Osobiście – Miejska Biblioteka Publiczna w Kudowie-Zdroju, ul. Zdrojowa 16/XXII/11
PAMIĘTAJ!

1, 3, 4, i 5 maja zestaw odbierzesz w Ekocentrum PNGS jedynie po WCZEŚNIEJSZEJ REZERWACJI.
Rezerwować zestawy możecie w godzinach pracy biblioteki!

Nasze owady liczą na nas! - Ale po co?

Owady zapylające przenoszą pyłek kwiatowy z męskich organów kwiatowych na żeńskie umożliwiając zapłodnienie i reprodukcję roślin. Tym samym zwiększają ilość i poprawiają jakość pożywienia. Oznacza to, że dzięki ich działalności zabezpieczony zostaje łańcuch dostaw żywności.
Przez ostatnie lata liczebność i różnorodność gatunków dzikich owadów zapylających znacząco zmniejszyła się. Tendencja ta dotyczy tak samo owadów w ogólnym ujęciu. Szacuje się, że ponad 40% gatunków owadów zagrożonych jest wyginięciem. Do najbardziej zagrożonych gatunków należą motyle, ćmy, pszczoły i chrząszcze.

Biorąc udział w naszych badaniach masz szansę pomóc Parkowi Narodowemu monitorować sytuację owadów zapylających w naszych okolicach,
a co za tym idzie – móc odpowiednio reagować i wspomagać je.